Kurz Úvod do účetnictví a finančního řízení projektů

Lektor:

Ing. Jiří Vrba (ředitel Auditia, spol. s r.o.)

Pátek, 9. Duben 2010 - 9:00 - 17:00
Pátek, 16. Duben 2010 - 9:00 - 17:00
Pátek, 23. Duben 2010 - 9:00 - 17:00

Kurz je určen zejména pracovníkům výzkumu a vývoje, kteří se podílejí na řízení projektů VaVaI. Jeho základním cílem je posílení znalostí těchto pracovníků tak, aby se byli schopni orientovat v problematice účetnictví a finančního řízení projektů, se kterou se setkávají jak v době přípravy projektu tak i jeho samotné realizace. Kurz je rozdělen do tří celků:
  • Úvod do účetnictví - Od zdroje účetní informace až k výstupům účetnímu výkaznictví. Shrnutí historického pohledu počátků účetnictví a cesty vývoje kontinentálního a anglosaského přístupu včetně účetního výkaznictví (stručné modely typů výkaznictví včetně vzorů charakterizujících základní rozdíly).
  • Základní účetní postupy - Osvětlení základních účetních metod a postupů v ČR, pronikání daňových prvků do účetnictví a účetního výkaznictví. Upřesnění cílů a principů podnikatelského a nepodnikatelského přístupu k účetnictví. Speciální část věnována specifice veřejných vysokých škol.
  • Základy finančního řízení - Základní principy manažerského přístupu k řízení v rámci podnikatelského/nepodnikatelského prostředí. Osvětlení principů základních finančních analýz ve vztahu k metodám financování z vlastních a cizích zdrojů. Specifika přístupu financování u projektů a dotací neziskového sektoru – speciálně u veřejných vysokých škol.

Problematika účetnictví a finančního řízení bude demonstrována na praktických příkladech a případových studiích.

Osnova kurzu:

1. část  - Úvod do účetnictví  (9.4.2010)

• Úvod do historie účetnictví
    • Data a informace. Zdroje finančních informací. Výstupy finančních informací
  • Smysl účetních výkazů
    • Soupis majetku. Bilanční princip. Rozvaha a hospodářský výsledek .Třídění aktiv a pasiv. Rozvahové a výsledkové operace. Cash-flow. Jednoduchý vzor rozvahy
  • Regulace účetnictví
    • Původ vykazovaných údajů. Modely finančního účetnictví. Regulace právní normou. Kombinace právní normy a účetních standardů. Národní regulace účetnictví. Zákon o účetnictví/prováděcí předpisy/účetní standardy. Povinné zveřejňování údajů z účetní závěrky.
  • Harmonizace účetnictví
    • Harmonizace v rámci EU. Mezinárodní účetní standardy. US GAAP – obecně uznávané účetní zásady. Shrnutí obecných východisek.
  • Výkazy EU, IAS, US GAAP, ČR
    • Princip výkaznictví EU. Princip mezinárodních účetních standardů. Princip výkaznictví amerických GAAP. Princip výkaznictví v ČR. Vypovídací schopnost výkazů. Úskalí srovnatelnosti. Neurčitost ekonomických dat. Vzory – ukázky vybraných typů účetního  výkaznictví.

2. část  - Základy vedení účetnictví  (16.4.2010)

• Základní účetní metody a postupy
    • Metodické prvky účetnictví. Oceňování majetku. Účetní zásady a principy. Zásada věcné a časové souvislosti. Zásada opatrnosti. Koloběh majetku. Příklady vlivů různé aplikace účetních metod na rozvahu a výkaz zisků a ztrát.
  • Základní formy vedení účetnictví
    • Jednoduché účetnictví. Daňová evidence. Podvojné účetnictví. Struktura rozdílných výstupů. Vliv daňové soustavy. Příklady a vzory vybraných forem účetnictví.
  • Principy podnikatelského přístupu k účetnictví
    • Typy právních subjektů podnikatelských. Struktura vlastních a cizích zdrojů. Zásada nepřetržitého trvání. Přístup k realizaci zásady opatrnosti. Význam „cash-flow“. Výstupy účetního výkaznictví. Vzor účetních výkazů v plném/zkráceném rozsahu.
  • Principy nepodnikatelského přístupu k účetnictví
    • Typy právních subjektů nepodnikatelských. Struktura vlastních a cizích zdrojů. Zásada nepřetržitého trvání. Přístup k realizaci zásady opatrnosti. Význam „cash-flow“. Výstupy účetního výkaznictví. Vzory a popisy některých typů účetních výkazů
  • Zvláštnosti u veřejných vysokých škol
    • Vlivy napojení  zdrojů na státní rozpočet. Vlivy dalších zdrojů financování z tuzemska i zahraničí. Oceňování majetku/zásada opatrnosti. Význam „cash-flow“. Daňové vlivy a omezení. Specifika zákona č.111/1998 Sb. Vzor účetních výkazů a přílohy k účetní závěrce.

3. část  - Základy finančního řízení  (23.4.2010)

•  Základní principy manažerské ekomoniky
    • Majetková a kapitálová struktura. Výnosy, náklady, hospodářský výsledek. Zisk a vztahy mezi základními ekonomickými veličinami podniku. Investiční činnost. Rozbory, controlling, vnitřní audit. Externí audit. Znalost základů obchodního/občanského práva. Znalost základních účetních a daňových pravidel. Sanace, zánik podniku.
  • Finanční řízení rozvoje podniku
    • Ukazatele a řízení. Peníze  a finanční řízení. Vývoj podniku. Metody predikce. Predikce tržeb. Cvičení - příklady.
  • Základní principy finanční analýzy
    • Úloha finanční analýzy. Ukazatele, data. Metody finanční analýzy.
  • Vybrané metody finanční analýzy
    • Horizontální analýza. Vertikální analýza. Ukazatele rentability. Ukazatele aktivity. Analýza časových řad. Vyšší průřezová analýza. Vícerozměrná analýza. Cvičení - příklady. Závěr – doporučené postupy.
  • Případová studie zaměřená na základní principy financování a finanční analýzy
  • Souhrn otázek z teorie účetnictví a účetního výkaznictví

Místo konání:

Ústav automatizace a měřicí techniky
FEKT VUT v Brně
Kolejní 2906/4
612 00 Brno
(seminární místnost E-109)

Kontakt:

Na seminář je nutné se předem registrovat. Přihlášky na kurz zasílejte prostřednictvím níže uvedeného formuláře. Registrace bude uzavřena den před seminářem ve 12:00.

pozvanka_03_1004.pdf69.12 KB
brozura_03_1004.pdf367.4 KB
prezentace_03_1004_1.pdf1.2 MB
prezentace_03_1004_2.pdf489.38 KB
prezentace_03_1004_3.pdf570.67 KB

Registrace na tuto akci již byla ukončena.